رای دادن

شنبه , 25 فوریه 2012 ساعت 20:14

 

سید عمران نبی زاده

این متن نقدی است بر یادداشت رای ندادنِجناب حسام الدین مطهری

قال امیرالمومنین علی علیه السلام: «کفاک من عقلک ما اوضح لک سبل غیک من رشدک». عقل، تو را کفایت کند که راه گمراهی را از رستگاری نشانت دهد.
«مردم اگر اسلام را ، استقلال و آزادى را، نبودن تحت اسارت شرق و غرب را میخواهند، همه در انتخابات شرکت کنند. وصیت من به ملت‏ شریف آن است که در تمام انتخابات، چه انتخابات رئیس جمهور و چه نمایندگان مجلس شوراى اسلامى، و چه انتخاب خبرگان براى تعیین شوراى رهبرى یا رهبر ، در صحنه باشند. مردم با شرکتشان در انتخابات ثابت کنند که از اسلام رویگردان نیستند. همه شما همه ما زن و مرد هر مکلف همان طور که باید نماز بخواند همان طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند.»

(گزیده ای از سخنان حضرت امام خمینی روحی فدا در رابطه با انتخابات)

برادر عزیزم، مشارکت سیاسی و شرکت در انتخابات یکی از بدیهیات یک جامعه مردم سالار است. که «رأی دادن» را می‏توان کمترین مشارکت سیاسی در نظر گرفت؛ زیرا نیازمند کمترین تعهد است؛ چراکه به محض اینکه رأی به صندوق انداخته شد، ممکن است به پایان برسد. علاوه براین، صرف ‏نظر از محدودیت‏های دیگر، که ممکن است وجود داشته باشد، رأی دادن به طور اجتناب ‏ناپذیری با فراوانی انتخابات محدود می‏شود. بنابراین، مشارکت سیاسی جزئی از رفتار اجتماعی محسوب می‏شود؛ چراکه اولا، به منزله یکی از ارکان و شاخص‏های عمده توسعه سیاسی به شمار می‏رود. ثانیا، رابطه تنگاتنگی با مشروعیت نظام‏های سیاسی دارد. ثالثا، به میزان زیادی بیانگر نوع نظام سیاسی هر جامعه است. بنابراین، مشارکت سیاسی هر جامعه‏ای نشان دهنده رفتار سیاسی مناسب مردم هر جامعه ای می باشد. مشارکت سیاسی پدیده‏ای جهانی است، نه به این معنا که همه افراد لزوما به فعالیت سیاسی می‏پردازند و نه اینکه از نظر شکل یا وسعت در همه جوامع به یک اندازه معمول است، بلکه به این معناست که در همه جوامع یافت می‏شود و شرایط پذیرش تغییرات را فراهم می‏سازد.پس مشارکت سیاسی و رای دادن به معنای واقعی کلمه باعث مشروعیت دادن به آن نظام سیاسی می شود و گمان نکنم شما با کلیت نظام مشکلی داشته باشید که در غیر این صورت صحبتی باقی نخواهد ماند.

واما بعد،اینکه بیان کردید: « امروز رأی دادن را بستری برای تکرار اشتباه‌ها و تضعیف انقلاب اسلامی می‌دانم. سال‌ها است مردم را به بهانه تو دهنی زدن به استکبار پای صندوق رأی می‌آورند» حرف درستی است، ولی نه آنگونه که گفتید! اگر رای دادن باعث تضعیف انقلاب اسلامی باشد، ضد انقلاب و مخالفان واقعی اسلام و نظام، آنقدر تمام توان و هم و غم خود را برای بی اعتمادی مردم نسبت به نظام و انقلاب اسلامی از ابتدای انقلاب و هم اکنون نمی گذاشتند تا حظور وسیع مردم در انتخابات را کمرنگ نشان داده و یا مردم را ترغیب به شرکت نکردن در انتخابات نمایند. گرچه می گویی هدف شما از بیان این مخالفت و رای ندادن با آن چیزی که مخالفان نظام می گویند تفاوت دارد، ولی در عمل و حتی در کلام نیز شبیه به ضد انقلاب هایی همچون اکبر گنجی،سروش و دیگران است.اینکه شما نمی دانستی برای چه باید رای بدهی و به قول خودت تحت تاثیر تلوزیون و صحبت های مقام معظم رهبری بوده ای تقصیر انها نیست.البته قبول دارم رسانه ها بلاخص تلوزیون در نشان دادن حقیقت مشارکت مردم و ضرورت دادن رای کلیشه ای و نادرست عمل کرده اند، ولی این از وجوب و نقشم مهم حساس رای دادن نمی کاهد.

برادر عزیزم،از زمان پیروزی انقلاب دشمن و در راس انها شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای نارضایتی مردم از انقلاب انجام داده و از هر نوع حیله و دشمنی جهت سست کردن اعتقادات و باور مردم دریغ نکرده اند.چه بسیار افراد و احزابی راکه به خاطر مقاصد شوم سیاسی خودشان فریب نداده اند و از آن ها مستقیم یا غیر مستقیم در جهت منافع خودشان استفاده نکرده اند، تا ذهنیت مردم را نسبت به آرمان ها و اعتقادات اسلامیشان سست نمایند.این ها توهم توطئه نیست،این ها خیال بافی و برای گمراهی اذهان مردم نیست، که اگر اینگونه بیاندیشی تمام خون شهدا و زحمات امام عزیز و رهبر کبیر انقلاب را زیر سوال برده ای،و آنوقت با آن ضد انقلاب و دشمن قسم خورده شهدا و امام شهدا چه فرقی خواهی داشت. این دشمنان قسم خورده خودشان به این کینه توزی ها معترف هستند و با تمام قوا هم اکنون نیز سعی می کنند این نظام را با انبوهی از مشکلات درگیر نمایند تا سر فرصت حساب این نظام را یک سره کنند.فکر می کنی مسئولین دلسوز و واقعی نظام نمی دانند که مردم تحت فشار هستند؟فکر می کنی به وسیله این اهرم فشار(رای ندادن) که برای خودت ساخته ای، می توانی این مشکلات را حل کنی؟! همه مشکلات از همین جا شروع می شود.شما خودت و دیگران را به دلیل احساسی عمل کردن در رای دادن در انتخابات سرزنش می کنی ،ولی در عمل خودت بدون در نظر گرفتن مشروعیت قانون اساسی و نظام وعقلانیت، راه کاری میدهی که صد برابر از رای دادن آنگونه بد تر است. اینکه جامعه ما دچار مشکلات اقتصادی فراوانی است بر کسی پوشیده نیست.ولی آیا برای حل این موضوع تنها راه حل ممکن و عقلانی رای ندادن است؟اگر ما در این مشارکت مهم سیاسی کشورمان شرکت نکنیم دیگر حق اظهار نظر هم نخواهیم داشت.ما باید به فکر راه کارهایی قانونی در چهارچوب عقل برای استیفاء حقوقمان پس از انتخابات باشیم، نه اینکه با عدم شرکت در انتخابات بخواهیم مثلا یک تو دهنی به مسئولین نظام بزنیم.نظام اسلامی که متعلق به شخص خاصی نیست. این نظام متعلق به همه مردم است.ما با رای ندادن به حق قانونی و عقلانی خود پشت کرده ایم و این به اصطلاح تو دهنی،تو دهنی به اسلام و عقلانیت است تا مسئولین این نظام.

رای ندادن باعث حل مشکلات جامعه ما نمی شود، شاید بیشتر آن را به سمت استبداد و دیکتاتوری ببرد.نقش ما بیشتر در زمان پس از رای دادن پر رنگ تر می شود، زمانی که پیگیر حقوق واقعی و قانونی خود در چهارچوب قانون و با ادبیاتی عقلانی و اخلاقی باشیم.
به نظر من به جای این راه کار های غیر عقلانی و بدون توجیه دینی،به فکر راه کاری بهتر جهت اصلاحاتی مناسب و ان گونه که قران و اهل بیت (درود و سلام خداوند بر انها باد) راضی و سفارش کرده اند باشیم.ما باید با ایجاد بستری مناسب و سالم و در چهارچوب قانون ،حقوق اجتماعی و قانونی خود را از دولت مردان به حق استیفاء کنیم و این مهم نمی شود مگر با رعایت قانون و پیروی از مردم سالاری دینی که اگر اینگونه شود، جامعه ما خود به خود به سمت اصلاح پیش خواهد رفت.

برادر خوب و عزیزم،قصد من نصیحت و یا تغییر عقیده شما نبود،که هدایت از آن خداست و خدا باید همگی ما را به صراط حق هدایت فرماید. هدف وآرمان تشکیل یک حکومت اسلامی ،آرزوی کوچکی نیست که به راحتی بتوان به آن دست پیدا کرد.خون دل ها باید خورد و صبر فراوان باید نمود.در جنگ تحمیلی،جوانان این کشور با همه کمبود ها و مشکلات میدان را خالی نکردند،به اسلام و انقلاب و رهبرشان پشت نکردند، و این بود رمز پیروزی انها و رمز پیروزی ملت های اسلامی.

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای این اسلام چه سختی ها که نکشیدند.هدف این انقلاب ما تنها ایجاد حکومت عدل اسلامی است و برای رسیدن به این هدف بزرگ، راه بسیار طولانی در پیش داریم.خوب در این راه بسیار دشوار باید همگی ما سعی کنیم با عقلانیت و دور از احساسات، انقلاب اسلامی ما که زنده کننده راه انبیا است را به سر منزل مقصود برسانیم و موانعی که دشمنان اسلام بر سر راه این انقلاب می گذارند را یک به یک از سر راه برداریم، تا سرانجام به آرزوی دیرینه خود که همانا برقراری حکومت واقعی عدل اسلام است، دست پیدا کنیم. ان شاءالله.
سالک از نور هدایت ببرد راه به دوست که به جایی نرسد گر به ضلالت برود

مطلب مرتبط:

در دایرۀ امکان – حسن اجرایی

چرا در انتخابات شرکت نخواهم کرد. سید مرتضی میری
رای ندادن- حسام الدین مطهری
اندر  دلائل رأی ندادن– علی احمدی وبلاگ ره رو
همین نوشته در وبلاگ آینده از آن حزب الله- امیر علی صفا

«مخالف عمل‌کرد جمهوری اسلامی»، «مخالف جمهوری اسلامی» نیست و «مخالف جمهوری اسلامی»، «مخالف انقلاب اسلامی» نیستا میثم رمضانعلی در هابیل نوشته است