رأی برای مطبوعات آزاد

چهار شنبه , 29 فوریه 2012 ساعت 20:17

 

امضاء محفوظ

 

به همه‌ی خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و مطبوعات مکتوب اعلام کرده‌اند که هیچ نوشته‌ای که شرکت نکردن در انتخابات را تشویق کند یا حتی به آن بپردازد نباید منتشر شود. چه مقاله، چه گزارش، چه اظهار نظر و مصاحبه. ظاهرا شبیه همین دستور را قبل از همه رای‌گیری‌های قبلی هم می‌دادند. برای همین سردبیر لازم ندیده بود موضوع را به اطلاع تک تک ما برساند. اما انتخابات فردا اولین انتخابات از زمان استخدام من است. قبل از آن هم کار رسانه ای نمی‌کردم. بنابراین نمی‌دانستم که چنین روالی وجود دارد. دیروز طبق معمول هر روز یک گزارش خبری درباره بحث‌های مهم وبلاگستان تهیه کردم با موضوع «شرکت در انتخابات، بله یا خیر؟» گزارشم هشت بند داشت. در چهار بند از وبلاگ‌های موافق شرکت در انتخابات نقل قول کرده بودم و در چهار بند دیگر از وبلاگ‌های مخالف. هیچ کدام از وبلاگ‌ها فیلتر نبودند. بندهای موافق و مخالف را یک در میان چیده بودم. نیم ساعت بعد از این که منتشرش کردم سردبیر تماس گرفت و گفت مطلبم را از روی سایت برداشته‌اند و دلیلش را توضیح داد. بعد از اینکه سردبیر قطع کرد دبیر سرویس هم تماس گرفت و همان حرف‌ها را زد. در یک سال و نیمی که در سایت خبری کار می‌کنم با موارد مختلفی از محدودیت‌های رسانه‌ها برخورد کرده بودم اما باز انتظار چنین چیزی را نداشتم.

طبق قانون جمهوری اسلامی شرکت نکردن در انتخابات ممنوع نیست. پس چه طور می‌شود که دعوت مردم به کاری که خودش ممنوع نیست، ممنوع باشد؟ اصلا این ممنوعیت به استناد کدام بند از کدام قانون است؟ از طرف دیگر مگر این طور نیست که آزادی بیان را فقط به توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی و ادیان رسمی محدود می‌کند؟ کسی که دلایلش را برای شرکت نکردن در انتخابات توضیح می‌دهد به کدام یکی از اینها توهین کرده که اجازه شنیده شدن صدایش را نمی‌دهند؟

من این چیزها را می‌نویسم فقط برای اینکه دیگران تصوری از محدودیت‌های رسانه‌ها داشته باشند وگرنه خود اهالی رسانه به خوبی می‌دانند که آزادی بیان این روزها به کلی از دایره‌ی واژه‌های ما خارج شده. دیگر کسی از آن حرف نمی‌زند و به آن استناد نمی‌کند. قانون هم دیوار محکمی نیست که بتوانیم به آن تکیه بدهیم. برای هر قانون یک تبصره تاویل‌پذیر تعبیه کرده‌اند تا در روز مبادا بتوانند هر حکمی از آن استخراج کنند. با این همه هدف ما سر پا نگه داشتن رسانه‌هایمان است و برای این هدف خیلی جاها عقب‌نشینی کرده‌ایم و در آینده هم مجبور می‌شویم بکنیم. من در انتخابات فردا به کسانی رای خواهم داد که به آزادی مطبوعات معتقد باشند و از دیگران هم میخواهم این معیار را در انتخاب‌شان در نظر بگیرند.